Standard and Poor's objavio godišnje izvješće o kreditnom rejtingu BiH za 2009. godinu

27.9.2010.

Međunarodna agencija za kreditni rejting Standard & Poor's objavila je Godišnje izvješće o suverenom kreditnom rejtingu Bosne i Hercegovina za 2009. godinu, u kom je navedeno da je rejting Bosne i Hercegovine ostao nepromijenjen, B+ sa stabilnim izgledima.

U Godišnjem izvješću su navedeni svi relevantni pokazatelji koji utječu na rejting Bosne i Hercegovine. Dodijeljeni suvereni kreditni rejting Bosne i Hercegovine je, prema mišljenju Agencije Standard & Poor's, ograničen složenim političkim sustavom i velikim državnim aparatom. Ovakav sustav usporava  proces  reformi i nastavlja se do održavanja općih izbora u listopadu 2010. godine. Fiskalna fleksibilnost i upravljanje na razini države su i dalje slabi i ograničeni velikim uvjetnim obvezama, uz prisustvo vanjske izloženosti.

Rejting je podržan činjenicom da je vlada dala prioritet servisiranju vanjskog duga. Aranžman valutnog odbora koji je uspješno usmjeravao ekonomiju kroz turbulentno razdoblje od godinu i pol dana, također, predstavlja podršku rejtingu. U lipnju 2009. godine, monetarna stabilnost, osigurana aranžmanom valutnog odbora, ojačana je potpisivanjem trogodišnjeg stand-by aranžmana s Međunarodim monetarnim fondom (MMF), vrijednim 1,57 milijardi US dolara, koji je pomogao da se smanji rizik od poremećaja i prekida u financijskim priljevima Bosne i Hercegovine uzrokovanih ekonomskom i financijskom krizom.

Prema mišljenju analitičara, uspješno izvršenje stand-by aranžmana koje je postalo značajno fiskalno sidro dovest će do većeg stupnja fiskalne fleksibilnosti. Ovo ovisi o punoj implementaciji ukupne fiskalne strategije čiji je cilj proračunska konsolidacija, osobito velikog državnog aparata (potrošnja vlade  je bila oko 50% BDP-a u 2009. godini) i složenog okvira fiskalne politike.

Pokazalo se da provedba planiranih politika ide dosta teško zbog političkih utjecaja. MMF je dva puta odlagao isplate sredstava zbog neuspjeha vlasti da blagodobno izvrše prilagođavanje socijalnih izdataka. Na osnovi proračunskog deficita vlade koji je za 2009. godinu procijenjen na 5,6% BDP-a, očekuje se smanjenje deficita na oko 4,7% BDP-a u 2010. godini, što je uzrokovano uvjetima iz stand-by aranžmana, i da će bruto dug dostići skoro 47% BDP-a do kraja 2010. godine.

Kao dio stand-by aranžmana, veće banke u stranom vlasništvu obvezale su se da će zadržati prekograničnu izloženost u Bosni i Hercegovini i time podržati svoje ispostave u Bosni i Hercegovini tijekom 2010. godine. Financijski račun je nastavio bilježiti suficit tijekom 2009. godine, prvenstveno zbog novih kredita i stabilnih priljeva izravnih investicija. Ovi priljevi se odnose dijelom na dokapitalizaciju banaka-kćerki od njihovih banaka-majki. Bez obzira na ranjivosti bankarskog sektora (naglo povlačenje depozita krajem 2008. godine i pogoršanje kvaliteta aktive), situacija u bankarskom sustavu bila je prilično stabilna.

Konačno, izgledi za dalju integraciju u Europsku Uniju u srednjoročnom ka dugoročnom razdoblju predstavljaju političko sidro i oni su faktor koji podržava i pomaže rejtingu, a prema procjeni analitičara, i jaka podrška međunarodne zajednice za koju se očekuje da će biti vrlo aktivna u sprječavanju destabilizirajućih događaja u zemlji, kako financijskih tako i političkih.

Stabilan izgled pravi ravnotežu između potencijalnog rasta na srednji i duži rok i očekivanja analitičara da će Bosna i Hercegovina nastaviti da se pridržava obveza iz stand-by aranžmana, usprkos teškoj situaciji s proračunom, kompleksnoj političkoj strukturi i vanjskoj i unutarnjoj osjetljivosti financijskog sustava.

Kreditna sposobnost bi mogla biti poboljšana ako Bosna i Hercegovina nastavi da napreduje s planom strukturalne konsolidacije proračuna, poboljša institucijski okvir tako da vodi ka integraciji u EU i da implementira strukturalne reforme koje jačaju rast (npr. smanjujući veličinu javnog sektora). S druge strane, rejting bi mogao doći pod pritisak ako debalansi proračuna ne budu riješeni, što bi dovelo do neispunjenja uvjeta iz stand-by aranžmana, a što bi moglo utjecati na povjerenje investitora i štediša i predstavljati rizik za ekonomsku i financijsku stabilnost.

Služba za odnose s javnošću



CBBIH

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER